Komputery Najlepsze darmowe programy antywirusowe

Najlepsze darmowe programy antywirusowe

Niedbałe kliknięcie na nieszkodliwie wyglądający załącznik do wiadomości e-mail lub przeglądanie niepewnej strony internetowej może szybko doprowadzić do osadzenia się na komputerze złośliwych programów. Mówi się o tak zwanych wirusach. Celem jest często manipulowanie programami lub dostęp do danych.

Każdego dnia odkrywane są tysiące nowych wirusów komputerowych. Nie ma więc wątpliwości, że komputer potrzebuje dziś rozsądnej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Ale czy wolny program wystarczy, by chronić go przed wirusami? Albo, jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, czy koniecznie musisz polegać na płatnym rozwiązaniu?

Ochrona przed wirusami staje się coraz bardziej konieczna

Wirusy komputerowe są prawie tak stare jak sam komputer. Pierwszy program antywirusowy został stworzony jako bezpośrednia reakcja na niszczące ataki w 1971 roku i od tego czasu wirusy, ale także programy, które je zwalczają, znacznie się rozwinęły. Podczas gdy w latach 80-tych wirusy rozprzestrzeniały się głównie za pomocą dyskietek, coraz częstsze łączenie się z Internetem w prywatnych gospodarstwach domowych powodowało bardziej powszechne zakażenie złośliwym oprogramowaniem.

Jednocześnie unowocześniono również programy ochrony przed wirusami, a obecnie duże zakresy funkcjonalne i regularne aktualizacje stanowią część codziennego życia. Programy te są podzielone na tzw. skanery czasu rzeczywistego, ręczne i internetowe. Skanery w czasie rzeczywistym pracują w tle przez cały czas użytkowania komputera, natomiast skanery ręczne muszą być aktywnie ustawiane przez użytkownika i skanowane selektywnie. Z kolei skanery internetowe działają na zasadzie "on-demand" za pośrednictwem sieci cyfrowej. Są one często wykorzystywane bardziej jako uzupełnienie zainstalowanego na stałe programu.

Co musi być w stanie zrobić dobry program antywirusowy?

Jeśli chcesz skutecznie chronić swój komputer, często psujesz sobie wybór. Na co więc należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego programu? Przede wszystkim należy skupić się na aspekcie bezpieczeństwa, tzn. jaki jest wskaźnik wykrywalności ochrony przed wirusami? W tym celu dostępne są obszerne testy przeprowadzane przez specjalne laboratoria, takie jak AV-Test lub SE Labs, które udostępniają swoje wyniki. Kryterium szybkości wykrywania obejmuje również liczbę fałszywych alarmów wywołanych przez program.

Istotny jest również ogólny zakres funkcji, interfejs użytkownika i szybkość działania skanerów antywirusowych. Również w tym przypadku występują czasem uderzające różnice pomiędzy poszczególnymi dostawcami.

5 dobrych darmowych programów antywirusowych
W niektórych przypadkach systemy operacyjne dostarczają zintegrowanych rozwiązań, takich jak zintegrowany przez Microsoft Defender Windows. Inne rozwiązania, takie jak popularna Avira Free Security, muszą być najpierw zainstalowane i uruchomione przez użytkownika.

Avast Free Antivirus

Oprócz płatnego rozwiązania "Premium Security", dostawca Avast oferuje również bezpłatną wersję o nazwie "Avast Free Antivirus". Chociaż program jest wolny, zakres funkcji jest dość szeroki. Oprócz skanera czasu rzeczywistego, na przykład, czułość można ustawić ręcznie dla wszystkich obszarów. Ponadto skanowanie może być zautomatyzowane, uruchamiane przez użytkownika lub stosowane tylko do pojedynczych plików. Stopień rozpoznawalności programu jest bardzo wysoki, co jest również chwalone przez Stiftung Warentest, która daje wolnej wersji Avast ocenę 1.7 (dobrą). Zwłaszcza wskaźnik rozpoznawalności osiąga nawet 1,3 i dlatego nie jest w żaden sposób gorszy niż niektóre płatne oferty.

Co prawda, reklama jest pokazywana od czasu do czasu, a wsparcie jest wyraźnie ograniczone w porównaniu z edycją premium. Interfejs użytkownika jest również chwalony za jego przejrzystość i intuicyjną obsługę. Darmowa wtyczka Google Chrome "Avast Online Security" również monitoruje aktywność użytkownika w Internecie i ostrzega przed niebezpiecznymi stronami internetowymi.

Więcej o antywirusach Avast: https://otwarty.pl/avast

Panda Free Antivirus

Dawniej znana jako Cloud Antivirus, aplikacja "Panda Free Antivirus" jest oparta na rozwiązaniu chmurowym. W ten sposób pula wykrytych wirusów pozostaje aktualna, gwarantując wysoki poziom wykrywalności. Za nią stoi hiszpańska firma Panda Security, która istnieje od 1990 roku. Oprócz skanera czasu rzeczywistego, bezpłatna wersja zawiera również analizę wyników. Jednocześnie skaner pracuje bardzo szybko i oszczędza zasoby, dzięki czemu programy pracujące równolegle nie ulegają znacznemu spowolnieniu.

Program osiąga również wysokie wyniki w wybitnych testach AV, ale "Panda Free Antivirus" nie oferuje ochrony poczty elektronicznej. To sprawia, że jest to rozwiązanie smukłe, nie szalenie kompleksowe, ale bardzo efektywne.

Więcej o oprogramowaniu Panda: https://www.pandasecurity.com/

Windows Defender

Jeśli posiadasz komputer z systemem Windows 10 lub 8, "Windows Defender" jest dołączony za darmo. W 2006 roku wprowadzono zintegrowane rozwiązanie, którego początek był nieco wyboisty. W międzyczasie jednak program ochronny działa bardzo niezawodnie. Zakres funkcji nie jest ogromny, ale m.in. z zabezpieczonym menedżerem haseł i możliwością tworzenia kopii zapasowych jest to całkiem wystarczające. A w najważniejszej kategorii, rzeczywistej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, wariant Windows jest przekonujący. W obszernym teście w Computer Bild przechwycono jednak kilka czystych stron i plików.

Dla użytkowników Windows program jest jednak zdecydowanie odpowiedni, zwłaszcza, że nie jest konieczna skomplikowana instalacja. Windows Defender uzyskał bardzo dobre wyniki w teście AV. We wszystkich kategoriach testów - ochrona, szybkość i użyteczność - program jest przekonujący.

Więcej o Defener: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows/comprehensive-security

Kaspersky Security Cloud Free

Kaspersky jest z pewnością jednym z najbardziej znanych dostawców ochrony przed wirusami. Rosyjska firma została założona w 1997 roku i nazwana na cześć założycielskiej pary Kasperski. Wolna wersja "Kaspersky Free Antivirus" jest odchudzoną wersją wszechstronnego i wielokrotnie nagradzanego "Kaspersky Internet Security". Chociaż nie ma specjalnych funkcji ochronnych dla płatności online, program jest nadal skuteczny. Podstawowy skaner antywirusowy jest taki sam jak w wersji Premium. W zeszłym roku oferta została przeniesiona do "Kaspersky Security Cloud Free". Jednocześnie dodano nowe funkcje, takie jak menedżer haseł i usługa VPN, które również nic nie kosztują. Jednakże, użytkownicy muszą zakupić konto Kaspersky.

Więcej o Kaspersky Internet Security: https://otwarty.pl/kaspersky-internet-security

Avira Free Security

Dzięki pakietowi "Free Security", Avira z pewnością oferuje jedno z najbardziej znanych rozwiązań w zakresie ochrony przed wolnymi wirusami. Rdzeniem jest Avira Free Antivirus z jego wydajnym skanerem antywirusowym. Laptop jest chroniony przed trojanami, okupem i Co. o wysokiej wykrywalności. Sieć VPN, która jest również dołączona, umożliwia bezpieczne surfowanie w Internecie, a dodatkowa ochrona przeglądarki również przyczynia się do tego.

Użytkownicy skarżą się czasem na utratę prędkości, gdy skaner pracuje w tle, a bateria laptopa jest czasem znacznie obciążona. Niemniej jednak, to prawda - za darmo! - kompletny pakiet.

Więcej o programach antywirusowych marki Avira: https://otwarty.pl/avira

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl