Inne Co gotować swoim podopiecznym w Niemczech?

Co gotować swoim podopiecznym w Niemczech?

Zdrowe i pożywne posiłki wprowadzają starszą osobę w dobry nastrój dodają sił w okresie rekonwalescencji i zmniejszają ryzyko pojawienia się odleżyn. Co można podawać swoim podopiecznym biorąc pod uwagę zarówno stan ich zdrowia, przyzwyczajenia żywieniowe, jak i różnice kulturowe?

Gotowanie dla podopiecznych nie musi być stresujące


Praca opiekunki w Niemczech obejmuje bardzo szeroki zakres obowiązków. Opieka osób starszych jest bowiem kompleksowa i obejmuje również przygotowywanie posiłków. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech mocno stresują się tym, że będą musiały gotować dla swoich podopiecznych. Obawiają się, że ugotowane przez nich dania nie będą seniorom smakować. Martwienie się na zapas nie ma jednak sensu. Opiekunka nie powinna bać się zadawania pytań. Pytając seniora o jego upodobania i przyzwyczajenie kulinarne, można uniknąć przykrych sytuacji. W przypadku podopiecznych, którzy nie lubią zmian menu musi zostać oparte na tradycyjnej kuchni niemieckiej. Są jednak i takie osoby starsze, które chętnie próbują nowych dań. Wielu z nich z przyjemnością zje tradycyjne potrawy kuchni polskiej. Doskonałą okazją do poczęstowania seniora tradycyjnymi potrawami naszej kuchni są święta Bożego Narodzenia. To jednocześnie okazja do tego, aby połączyć niemiecką i polską tradycję świąteczną.

Dania, które najczęściej gotują polskie opiekunki w Niemczech


Opiekunki, które opiekują się osobami nie stosującymi ściślej określonej diety, najczęściej przygotowują doskonale im znane potrawy z kuchni niemieckiej. Podstawą obiadów u naszych zachodnich sąsiadów są dania jednogarnkowe. Są one łatwe i szybkie do przygotowania. Do takich potraw zaliczają się mięsne i warzywne gulasze czy fasolka po bretońsku. Niemcy uwielbiają ziemniaki. Na ich stołach często goszczą dania, których głównym składnikiem są właśnie ziemniaki. Ziemniaki może wykorzystać do przygotowania klusek, placów czy zapiekanek. Z reguły zupy gotowane są tylko raz w tygodniu. Najczęściej tym dniem jest sobota. Niemcy najchętniej gotują gęste, zawiesiste zupy kremy. Nasi zachodni sąsiedzi to na ogół mięsożercy. Szczególnie chętnie sięgają po wieprzowinę. Przygotowują z niej nie tylko kiełbasy, ale także różnego rodzaju klopsiki i sznycle. Tradycyjne potrawy kuchni niemieckiej to między innymi:
-sałatka ziemniaczana;
-kiełbasa;
-serowe kluski;
-placki cebulowe i ziemniaczane;
-pasztet z wątroby;
-golonka z kapustą;
-knedle;
-rosół podawany z wątrobianymi kluskami.
Niemieckie śniadanie najczęściej składa się z tostów, chleba, bułek, masła, dżemu, sera, białej kiełbasy. Gotując dla niemieckich podopiecznych należy pamiętać o uszanowaniu ich nawyków żywieniowych. Pod uwagę należy wziąć także zalecanie lekarza, który może zalecić ograniczenie czy nawet wyeliminowanie niektórych składników z menu seniora. Otwartym na nowe smaki seniorom, można od czasu do czasu ugotować tradycyjną polską zupę pomidorową czy pierogi. Komponując posiłki nie można zapominać o rybach, warzywach i owocach. Jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, warto zachęcić go do wspólnego przygotowywania posiłku.

Gotowanie dla starszej osoby wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Równie łatwo przygotowuje się posiłki zwykłe, jak dla seniorów, którzy muszą stosować specjalną dietę. Zdecydowana większość polskich opiekunek gotuje dania, które zaspokajają wszystkie oczekiwania ich podopiecznych. W pierwszych dniach pracy w nowym domu warto ustalać menu z podopiecznym lub jego rodziną. Na ogół jest tak, że po kilku dniach opiekunki otrzymują wolną rękę w przygotowywaniu posiłków.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl