Inne Dlaczego warto wykonać test predyspozycji zawodowych?

Dlaczego warto wykonać test predyspozycji zawodowych?

​Wiele młodych osób szuka swojej drogi zawodowej. Często jednak nie mają pojęcia, czym powinny się kierować: czy lepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie trendów na rynku pracy i próba wpasowania się w aktualne zapotrzebowanie pracodawców, czy też może podążenie za własnymi pasjami i zainteresowaniami. Sporo ludzi poszukujących własnej ścieżki rozwoju zawodowego zapomina jednak o czymś jeszcze – czyli o własnych predyspozycjach.

Co wziąć pod uwagę przy planowaniu kariery zawodowej?

Obecnie dominują dwa podejścia, jeśli chodzi o wybór ścieżki zawodowej. Pierwsze zakłada, że najlepiej pokierować własną karierą w taki sposób, by zdobyć wiedzę i umiejętności pożądane przez pracodawców. Dobrym przykładem jest tu kariera w IT. Zapotrzebowanie na osoby mające kompetencje, by pracować w tej branży, nadal jest ogromne i zdaniem specjalistów jeszcze długo popyt na usługi programistów, developerów oraz innych specjalistów z IT nie zostanie zaspokojony. To właśnie staje się dla wielu osób głównym powodem decyzji o podjęciu studiów informatycznych czy aplikacji na praktyki i staże w IT – na przykład mimo niechęci do analizy czy konieczności pracowania w zespole.

Drugie, skrajne podejście do planowania kariery zawodowej zakłada kierowanie się wyłącznie swoimi zainteresowaniami i pasjami – w myśl zasady, że w każdym zawodzie i w każdej branży można mieć świetną, dobrze płatną pracę, o ile pracownik chce się w niej doskonalić i robi to, co naprawdę lubi. WNie zawsze jednak ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Przy planowaniu kariery zawodowej warto zatem wziąć pod uwagę więcej niż jeden czynnik. A przy okazji – zastanowić się, jakie predyspozycje są potrzebne do wykonywania danego zawodu. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli jest zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnej dziedziny, a dana osoba dodatkowo pasjonuje się tą tematyką, to i tak będzie jej ciężko osiągnąć zawodowy sukces.

Test na predyspozycje zawodowe – ważny krok przed podjęciem ostatecznej decyzji

Warto mieć świadomość, że w wielu wypadkach to właśnie indywidualne predyspozycje determinują w dużej mierze to, czy ktoś osiągnie sukces w danym zawodzie. Na przykład osoba, która jest ekstrawertykiem, nie cierpi rutyny w pracy, nie potrafi zbyt długo zajmować się jednym zadaniem i uwielbia pracę z ludźmi, może mieć problem, by efektywnie pracować jako programista – nawet, jeśli interesują ją zagadnienia z zakresu informatyki. Z kolei osoba, która uwielbia biologię, chemię i zna anatomię człowieka wcale nie musi być dobrym lekarzem – właśnie ze względu na brak odpowiednich predyspozycji, na przykład takich jak wytrzymałość na stres czy umiejętność pracy pod presją czasu.

tego względu, jeszcze przed podjęciem decyzji o kierunku kariery, warto zrobić test predyspozycji zawodowych. Dzięki niemu można poznać własne predyspozycje (z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy) i przeanalizować, czy wybrany wstępnie zawód pozwoli je w pełni wykorzystać. Warto bowiem pamiętać także o tym, że posiadanie predyspozycji odpowiednich dla danego stanowiska może umożliwić szybszy rozwój zawodowy.

Podsumowując - wszystkie osoby zastanawiające się, którą ścieżkę zawodową wybrać, powinny wziąć pod uwagę kilka różnych czynników – i nigdy nie kierować się wyłącznie jednym z nich. Warto zatem pamiętać zarówno o potrzebach rynku pracy, własnych zainteresowaniach, jak i o wrodzonych predyspozycjach i uwarunkowaniach.

Artykuł partnera

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl