Rozrywka Jakie wrotki będą najlepsze?

Jakie wrotki będą najlepsze?

Wrotki to dla niektórych wyłącznie dziecięca alternatywa dla rolek, ale dla innych to niemal styl życia. Jazda na wrotkach ustąpiła pod względem popularności jeździe na rolkach, ale ten trend od jakiegoś czasu znów ulega zmianom i obecnie wrotki znów cieszą się ogromną popularnością. By jazda na nich była komfortowa i bezpieczna, warto przyłożyć się do zakupu i wybrać najlepsze wrotki dla siebie.

Jazda na wrotkach ma wiele zalet, a od jazdy na rolkach różni się zarówno nieco wolniejszym tempem, jak również o wiele większą stabilnością i bezpieczeństwem. To właśnie z tych względów jazda na wrotkach jest polecana dzieciom, młodzieży i dorosłym. Do jazdy na wrotkach nie potrzeba aż tak wysokiego poczucia równowagi, gdyż podstawa opiera się na dwóch rzędach kółek, co czyni ją wyjątkowo stabilną.

Jakie wrotki wybrać?

Oferta wrotek jest szeroka i zróżnicowana i choć dominują wśród nich wielokolorowe propozycje dla najmłodszych, to nie brak też wrotek dla dorosłych. Wrotki można podzielić na kilka grup, które różnią się kluczowymi parametrami, ceną i możliwościami, jakie zapewniają podczas jazdy. Oto one:

  • Wrotki rekreacyjne – najpopularniejsze i zdecydowanie najczęściej wybierane do jazdy typowo rekreacyjnej, dla dzieci i dla dorosłych. Wrotki rekreacyjne mają buty wysokie nad kostkę, co zapewnia lepszą stabilizację podczas jazdy, ale utrudnia wykonywanie skomplikowanych manewrów i figur. To najlepsze wrotki dla dzieci, ale też dla starszych użytkowników. Można jeździć w nich po alejkach, chodnikach i drogach lub uczestniczyć w zajęciach fitnessu na wrotkach.
  • Wrotki sportowe – rozwiązanie dla zaawansowanych. To najlepsze wrotki do szybkiej, dynamicznej i sportowej jazdy. Wrotki sportowe mają niższy but, przez co umożliwiają szybszą jazdę, ostre zakręty i liczne akrobacje.
  • Wrotki derby i skatepark – wrotki do zadań specjalnych. To wrotki zaprojektowane do jazdy po rampach, a wrotki derby sprawdzają się w tej konkretnej dyscyplinie sportowej.
  • Wrotki zakładane na buty – pamiętne rozwiązanie sprzed lat. Specjalna szyna z regulacją długości, kółkami i zaczepami pozwala zamocować całą konstrukcję pod butem i zamienić zwyczajne trampki we „wrotki”. To rozwiązanie jest najmniej stabilne, ale ma jedną zaletę – regulację rozmiaru.

Najlepsze wrotki – liczą się detale

Decyzja o zakupie wrotek to nie tylko kwestia wyboru jednego z rodzajów wrotek, ale też poszukania idealnego modelu w obrębie tej kategorii wrotek (na przykład wśród wrotek rekreacyjnych). Poszczególne modele mogą różnić się jakością wykonania, ceną i parametrami, które będą miały kluczowy wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na poniższe kryteria:

  • Kółka – wrotki posiadają cztery koła w dwóch rzędach, ale to nie wszystko, co warto wiedzieć. Kółka mogą być twarde lub miękkie, a informację tę można wyczytać ze skali twardości (od 0 do 100 A – im wyższy parametr, tym twardsze koła). Twarde koła są szybsze i wolniej się zużywają, ale słabo amortyzują nierówności podłoża. Koła miękkie doskonale amortyzują i zapewniają lepszą przyczepność, ale są wolniejsze.
  • Rodzaj buta – buty również mogą być twarde lub miękkie. But twardy bardzo dobrze stabilizuje i świetnie nadaje się dla początkujących. But miękki zapewnia zwrotność i możliwość wykonywania skomplikowanych manewrów – to dobra opcja dla zaawansowanych i do jazdy tanecznej.
  • Rozmiar wrotek – kluczowa kwestia. Nie powinno się kupować wrotek „z zapasem”, bo zbyt luźne nie będą stabilne.
  • Łożyska – im wyższej klasy, tym lepsze. Parametr ten podawany jest w skali ABEC.

Jazda na wrotkach dostarcza wielu wrażeń, jest sposobem na ruch na świeżym powietrzu, świetnym treningiem dla osób w każdym wieku i dobrą alternatywą dla jazdy na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Dobrej jakości wrotki w odpowiednim rozmiarze posłużą nam przez długi czas, dlatego warto wybierać je z głową i w oparciu o najważniejsze kryteria.

 

Polecamy poradnik:jakie wrotki dla dzieci wybrać?

 

Materiał zewnętrzny

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl