Inne Ogrzewanie podłogowe — zalety nowoczesnych rozwiązań

Ogrzewanie podłogowe — zalety nowoczesnych rozwiązań

Zamiast kaloryferów — maty pod płytkami lub deskami. Zamiast kotła na węgiel, olej czy gaz — estetyczny regulator zamontowany w ścianie. Jeśli wciąż są Ci obce tak nowatorskie rozwiązania technologiczne, ale poszukujesz źródła taniego ciepła w domu, sprawdź, jak bardzo ogrzewanie podłogowe matami grzewczymi może odmienić życie Twoje i Twojej rodziny. 

Argumenty “za”, czyli dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe? 

 • Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać maty grzewcze układane pod podłogą. Jeden z najważniejszych dotyczy kwestii zdrowia. Ogrzewanie podłogowe wpływa znacznie lepiej na organizm człowieka niż tradycyjne kaloryfery. W przypadku mat wyższa temperatura panuje w okolicy podłoża, podczas gdy unoszące się powietrze jest zimniejsze. Są to optymalne warunki dla człowieka, które dobrze wpływają na jego układ krążenia i samopoczucie. Gdy zaś chodzi o grzejniki, jest zupełnie odwrotnie — podłoga staje się zimna, a gorące powietrze wędruje do góry.
 • Jeśli w pomieszczeniu pracują maty grzewcze, nie pojawia się problem dużej cyrkulacji powietrza. To sprawia, że w pomieszczeniu nie unosi się tyle kurzu, ile w normalnych warunkach. To wybawienie dla astmatyków i osób zmagających się z alergią.  
 • Nie trzeba instalować grzejników, systemu rur i odpowietrzaczy, dlatego w pomieszczeniach jest więcej przestrzeni — aranżowanie wnętrza jest prostsze. 
 • Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozdział energii cieplnej – w ten sposób w każdym miejscu pomieszczenia jest podobna temperatura. 
 • Obsługa mat jest banalna – polega na ustawieniu temperatury na regulatorze zamontowanym w ścianie. Można dokładnie określić pożądany poziom ogrzewania.
 • Ponadto mata grzewcza będzie dużo lepiej współpracowała ze współczesnymi rozwiązaniami w zakresie wytwarzania energii – pompami ciepła, fotowoltaiką czy kotłami kondensacyjnymi. 

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe może występować w dwóch wariantach: wodnego oraz zasilanego energią elektryczną. Z tego powodu systemy te są często ze sobą zestawiane i porównywane. O ile system wodny dobrze współpracuje z instalacjami C.O., to na jego niekorzyść przemawia kilka faktów: 

 • Aby skutecznie ogrzać pomieszczenie, należy zwiększyć temperaturę wody co najmniej do 50 st. C. — w przypadku instalacji zasilanej prądem nie ma takiego wymogu.  
 • Może to być nieefektywne rozwiązanie w pomieszczeniach, które charakteryzują się szybką utratą ciepła — instalacja wodna nie zapewni odpowiedniej temperatury, ponieważ nagrzewa się zbyt wolno.  
 • Występuje konieczność utrzymania minimalnej temperatury — to co najmniej 5 st. C., ponieważ w wyniku silnych mrozów może dojść do zamarznięcia i zniszczenia instalacji. Instalacja wodna może nie sprawdzić się w domach letniskowych czy altankach działkowych, które nie są ogrzewane zimą. 
 • W przypadku uszkodzenia podłogi istnieje możliwość zalania pomieszczeń wodą. 

Wybierając maty grzewcze zasilane elektrycznie, użytkownik nie musi obawiać się tego, co może stać się z wodą płynącą w rurach grzejnych. Maty są proste w montażu, szybko dostarczają ciepło do pomieszczeń i są wyposażone w tryb zapobiegający zamarzaniu. 

Urządzenia do elektrycznego ogrzewania podłogowego 

Wśród technologii służących do ogrzewania pomieszczeń można znaleźć kilka rozwiązań. Należą do nich: 

 • Maty zasilane jednostronnie — składają się z kabla grzejnego o dwóch żyłach, który jest dodatkowo ekranowany. Instalacja maty zaczyna się od założenia termostatu, następnie wyprowadza się przewód do puszki i kończy w wybranym miejscu. Te maty są prostsze w montażu i świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których układane są płytki. 
 • Maty zasilane dwustronnie — są zbudowane z jednożyłowego przewodu, zawierającego dwa kable zasilające. Zakłada się je podobnie do tych jednostronnych, z tym że początek i koniec przewodu musi znajdować się obok termostatu. Jest to idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, a także do większych powierzchni — świetnie nadają się do montażu pod panele. 
 • Na rynku można spotkać także folie grzewcze, które są wykonane z drutów aluminiowych. Są one łatwe w instalacji, ponieważ folie przycina się na potrzebną długość. 

 

Jak wygląda sterowanie matami grzewczymi? 

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym to kolejny element, który przynosi korzyści użytkownikowi. Termostaty są przede wszystkim proste w obsłudze, umożliwiają ustawienie precyzyjnie wybranej temperatury w pomieszczeniach oraz dobranie różnych cykli pracy, w jakich działa mata grzewcza. To wszystko sprawia, że można efektywnie zmniejszyć zużycie energii, bez utraty komfortu. Po zakupie i montażu zaawansowanego regulatora, można maty programować na każdy dzień tygodnia, wybierając minimalną oraz maksymalną temperaturę podłogi. 

Koszty eksploatacji elektrycznego ogrzewania matami  

Wybierając maty grzewcze można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Wynika to przede wszystkim z możliwości optymalizacji pracy termostatu. Najlepiej ustawić go tak, żeby grzał w okresie, gdy wszyscy domownicy znajdują się w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe nagrzewa się bardzo szybko. W przypadku tradycyjnego systemu grzewczego mamy do czynienia z pracą powolną, a system musi być ciągle zasilany energią pochodzącą z paliw kopalnych. Maty są tworzone na wymiar i dopasowywane do powierzchni pomieszczeń, dzięki czemu nie ma utraty mocy grzewczej. 

Jak ogrzewać mieszkanie za darmo?

Warto wspomnieć, że mata grzewcza może stać się efektywnym elementem systemu zarządzania energią w domu. Ten system pozwala uzyskać minimalne — wręcz darmowe — koszty eksploatacji zarówno ogrzewania, jak i zasilania w energię elektryczną. Wymaga to jednak zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, do których należą m.in.: 

 • panele fotowoltaiczne, 
 • magazyny energii, 
 • pompy ciepła. 

Założenie jednego lub kilku z powyższych urządzeń jest inwestycją, która może być finansowania w ramach rządowego programu Mój Prąd 4.0, dzięki czemu nie będzie tak kosztowna. Użytkując energię elektryczną uzyskaną z własnej produkcji, można przeznaczyć ją do ogrzewania domu. Jest to bardziej efektywne niż oddawanie prądu do sieci, zwłaszcza odkąd zmieniły się warunki rozliczania z zakładami energetycznymi w ramach systemu net – billing. 

Podsumowanie 

Maty grzewcze są nie tylko zdrowe dla człowieka, ale także prostsze w obsłudze i skuteczniejsze niż ogrzewanie tradycyjne, oparte na obiegu wody i zasilaniu tradycyjnymi nośnikami energii. Jeśli zamówisz i zamontujesz maty grzewcze marki Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/maty-grzewcze/), szybko przekonasz się, jak łatwe i tanie może być ogrzewanie pomieszczeń. Systemy Thermoval umożliwiają także łatwe sterowanie temperaturą otoczenia, są proste w montażu i można dzięki nim oszczędzać energię. Dzięki współpracy z odnawialnymi źródłami energii i możliwości dofinansowania mogą skutecznie obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. 

Artykuł partnera

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl