Rozrywka Jaka konsola dla dziecka? Czym się kierować przy wyborze?

Jaka konsola dla dziecka? Czym się kierować przy wyborze?

Większość dzieci niewątpliwie chętnie korzysta ze wszystkich nowinek technologicznych. Dlatego też nowoczesne sprzęty elektroniczne są chętnie wybierane na prezenty dlanajmłodszych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy sprzęt zadowoli dziecko. Dobrą zabawę mogą popsuć niekompatybilność z popularnymi w otoczeniu tytułami gier, albo bardzo wysokie ceny gier.

Czy warto kupić dziecku konsolę?

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie: jaką konsolę kupić dla dziecka, warto rozważyć, czy jest to dobry pomysł na prezent. Obecnie w dyskursie publicznym dość silny jest nurt ograniczający dostęp dziecka do technologii. Niektórzy mówią o pierwszym roku życia, inni podnieśliby go do trzeciego, czy nawet siódmego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie konsoli?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy ma to być konsola przenośna, czy stacjonarna. W Polsce o wiele powszechniejsze są konsole stacjonarne, czyli te podłączane do telewizora. Konsole przenośne sprawdzą się z kolei lepiej podczas wakacyjnego wyjazdu. Te modele są zazwyczaj tańsze.

Co, jeśli nie możesz się zdecydować?

Rozwiązaniem dla niezdecydowanych jest zakup konsoli, która może być wykorzystywana na oba te sposoby. Najpopularniejszą z serii, które mają właśnie takie zastosowanie jest Nintendo Switch, dostępna w różnych wariantach. Jednak za podstawowy minus Nintendo uważa się fakt, że wiele gier przeznaczonych na tę konsolę nie posiada polskiego tłumaczenia.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę?

Wybór konsoli nie wymaga sporej wiedzy technicznej. Warto zwrócić uwagę na to, by konsola posiadała dysk twardy – to dzięki niemu będzie istniała możliwość zapisu gier, muzyki, filmów, czy jakichkolwiek innych multimediów. Uważa się, że do zapisu gier wystarczy dysk o pojemności 20 GB, ale warto kupić ten dysk większy, ponieważ nowe gry mogą wymagać większej pojemności.

Jeśli konsola ma być używana przy telewizorze z rozdzielczością 4K i technologią HDR, zwróć uwagę, żeby była w stanie obsłużyć te opcje. Jeśli jesteś zainteresowany wirtualną rzeczywistością, zdecyduj się na konsolę PlayStation. Można do niej dokupić dodatkowe gogle, które będą drogą do wirtualnej rzeczywistości.

Co jednak ciekawe, nawet jeśli nie masz telewizora TV 4K, warto kupić kompatybilną z nim konsolę z dwóch powodów. Po pierwsze: być może niedługo będziesz musiał wymieniać telewizor, a poza tym wybór  tych platform sprawia, że nawet gra na telewizorze full HD jest przyjemniejsza. Rozgrywka powinna być bardziej płynna, a grafika - lepsza.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przed zakupem konsoli?

Pamiętaj, że gry potrafią dość szybko się znudzić dzieciom. W związku z tym koniecznie zwróć uwagę na ceny gier. Niektóre z nich można kupić taniej na rynku wtórnym.  Niektórzy producenci oferują również swoje usługi abonamentowe, które udostępniają cyfrowo dużą bazę różnorodnych gier.

Jak już wspominaliśmy, możliwość wymiany kodów sieciowych do sklepów, będzie pełniła walor ekonomiczny dla rodzica, a także społeczny dla dziecka. Będzie mogło grać w to, co jego środowisko, a często nawet grać z przyjaciółmi.

Zainteresowania dziecka

Choć zainteresowania dziecka często nie są jeszcze w pełni zarysowane, zawsze warto wziąć je pod uwagę. Powszechnie uważa się, że fani japońskich gier RTG korzystają z PlayStation (sporo gier z tego gatunku nie trafia na Xboxa). Z kolei fani gier wyścigowych czy strzelanek najczęściej decydują się na XBoxa. Posiada on również wsteczną kompatybilność – znaczy to, że każda, nawet najstarsza gra na Xbox może być odtworzona na najnowszym sprzęcie.

Weź także pod uwagę chociażby wiek dziecka i jego sprawność psychomotoryczną. Upewnij się, że dany model nie będzie za duży na dłonie twojego dziecka. Za duża konsola w zbyt małych dłoniach będzie po prostu niewygodna, a niektóre przyciski mogą być poza zakresem ruchu dziecka.

Życzymy trafnych decyzji i udanych zakupów, licząc na to, że przedstawiony poradnik okazał się przydatny na etapie planowania wydatków i rozeznania w dostępności i funkcjonalności poszczególnych modeli!

Artykuł partnera

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl