Nauka Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

​Niektóre dzieci uwielbiają czytać opowiadania czy bajki, inne natomiast stronią od tego rodzaju rozrywki. Tymczasem czytanie pozwala zwiększyć zasób słownictwa, rozwija emocjonalnie i uczy prawidłowego zachowania czy postępowania. Jak zachęcić dziecko do książek, nie popełniając przy tym podstawowych błędów?

Książki dopasowane do wieku dziecka i jego zainteresowań

Podstawową przyczyną, dla której dzieci unikają czytania, jest dobór niewłaściwych książek. Niektóre z nich nie będą odpowiednie dla danej kategorii wiekowej - pociecha nie zawsze jest w stanie zrozumieć kontekst, przesłanie czy pewne wątki. Warto kierować się oznaczeniami, podanymi przez autorów. Pomimo, iż są one orientacyjne, dają pewien pogląd na to, komu właściwie może spodobać się dany tytuł. Drugim problemem jest niedopasowanie tematyki książki do upodobań dziecka. Przyjęło się, że dziewczynki lubią bajki o księżniczkach, chłopcy natomiast o superbohaterach. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ każde dziecko ma zupełnie inne zainteresowania i preferencje. Warto bliżej się im przyjrzeć, tak aby dobrać odpowiednią książkę. W przypadku starszych pociech można pozwolić im na samodzielny wybór tytułów, udając się z nimi do biblioteki bądź księgarni.

Odpowiednia pora na czytanie

Kluczem do tego, aby zachęcić dziecko do książek, może być odpowiednia pora ich czytania. Niektóre pociechy lubią słuchać opowiadań przed snem, inne w ramach poobiedniego relaksu. W przypadku starszych dzieci zachęcanie do czytania książek od razu po przyjściu z przedszkola czy szkoły nie jest najlepszym pomysłem. Pociecha musi przede wszystkim odpocząć i odreagować stres, a dopiero później może oddać się innym czynnościom. Czasami dzieci są zbyt zmęczone, aby czytać we własnym zakresie. Problemem może być też zmęczenie rodzica, który nie jest w stanie przeczytać maluchowi kolejnej bajki. W takich przypadkach warto sięgnąć po inną formę książki – audiobook. Dostępne są nie tylko w wersji dla dorosłych, lecz również dla dzieci. Audiobooki czytane są spokojnym głosem, który dodatkowo może wyciszyć dziecko i pozytywnie je nastroić. Co ważne, obecnie dostępnych jest wiele tytułów, które trafiają w gust każdego, bez względu na wiek czy preferencje. Audiobooki będą doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Oczywiście, nie są one w stanie całkowicie zastąpić książek, zwłaszcza w przypadku pociech, które uczą się czytać. Niemniej jednak mogą stanowić doskonałe uzupełnienie ich wersji papierowej.

Przykład idący z góry

Małe dzieci zwykle nie mają problemu z tym, aby sięgnąć po książkę. Wspólne czytanie to dla nich doskonała okazja do tego, aby spędzić czas z rodzicami. Niemniej jednak kłopoty pojawiają się, gdy maluch ma zacząć czytać samodzielnie. Warto wtedy pamiętać, że dzieci niczym gąbki chłoną zachowania dorosłych, zatem jeśli zauważą, że rodzice oglądają telewizję, podczas gdy im każą czytać książki, mogą zacząć się buntować. Rodzice powinni więc pokazać swoim pociechom, że można efektywnie i przyjemnie spędzać czas na czytaniu. Nie chodzi o to, aby cały wieczór poświęcić książce - nie wszyscy czują taką potrzebę, jednak warto oddać się czytaniu przynajmniej 15-30 minut dziennie.

Kiedy niechęć do czytania powinna zaniepokoić?

Niechęć do czytania w większości przypadków nie jest powodem do większego niepokoju ze strony rodziców - należy jednak podjąć odpowiednie kroki, aby pociecha chciała sięgnąć po książkę. Czasami jednak warto udać się po pomoc do specjalisty, zwłaszcza jeśli dziecko ma problemy ze skoncentrowaniem uwagi, mruży oczy w czasie czytania czy uskarża się na częste bóle głowy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, dlatego warto zacząć od wizyty u lekarza pediatry.

Czytanie to jeden z nawyków, który powinny nabyć już kilkuletnie dzieci. Chwilowy spadek zainteresowania książkami jest czymś zupełnie normalnym, jednak jeśli dziecko permanentnie odmawia czytania, warto zastosować się do powyższych zasad. Często wystarczy wprowadzić kilka prostych, drobnych zmian, aby pociecha o wiele chętniej sięgała po książkę lub słuchała jej tekstu każdego dnia.

Artykuł partnera

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl