Nauka Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Używanie soczewek kontaktowych to drugi z najpopularniejszych sposobów na korygowanie wzroku. Chociaż nie są tak popularne jak okulary, to w Polsce korzysta z nich około miliona osób i ciągle dochodzą nowe. Jeżeli planujecie dołączyć do grona ich użytkowników, to niniejszy artykuł powinien was zainteresować.

Dlaczego „szkła” kontaktowe?

Mało kto wie, że pierwsze koncepcje soczewek kontaktowych pochodzą z czasów Leonardo da Vinci i Kartezjusza. Wtedy rzecz jasna istniały one jedynie w teorii i „na papierze”. Teorię przekuto w praktykę w XIX wieku, kiedy opracowano pierwsze działające soczewki kontaktowe (zresztą bardzo niewygodne), a rozwinięto na początku XX wieku, jednak nadal próby te były dalekie od doskonałości. Materiałem, na którym pracowano, było szlifowane szkło, stąd też pod nazwą szkieł kontaktowych zagościły one w historii optyki. Około połowy XX wieku zaczęto eksperymentować z tworzywami sztucznymi, co doprowadziło nas do dzisiaj. Obecnie soczewki kontaktowe wyrabia się z hydrożelu lub silikonu hydrożelowego.

Przy jakich wadach można nosić soczewki kontaktowe?

Zakładając, że nie ma żadnych przeciwwskazań natury medycznej (np. niektóre alergie), to soczewki kontaktowe można nosić przy wszystkich najpowszechniejszych wadach wzroku. Stopień korekcji jest wysoki. Wady w zakresie 10 dioptrii uznaje się za duże, a taką moc ma większość linii soczewek kontaktowych. Dostępne są zresztą jeszcze większe moce, w granicach +15 do -20 dioptrii. Oznacza to, że niemalże każda osoba dotknięta wadą wzroku będzie mogła z nich skorzystać.

Dla krótkowidzów i dalekowidzów przeznaczone są soczewki sferyczne, najbardziej klasyczne i popularne. Astygmatyzm, czyli wadę objawiającą się m.in. rozmyciem linii poziomych i poziomych, korygują soczewki toryczne. Z kolei prezbiopia, zwana także starczowzrocznością, to wada pojawiająca się z przyczyn naturalnych zwykle po 40. roku życia. Może być z powodzeniem korygowana przez soczewki progresywne. To jednak nie wszystko, bo dostępne są także soczewki do mniej popularnych wad, na przykład daltonizmu. Jak widzi daltonista? Ta wada ma różne postaci – można widzieć tylko kolor biały, czarny i odcienie szarości, nie rozróżniać żadnych kolorów czy też nie rozpoznawać koloru zielonego lub czerwonego. W określonych przypadkach można przywrócić poprawne lub lepsze widzenie właśnie specjalistycznymi soczewkami.

Wiek i soczewki kontaktowe

Od ilu lat można mieć soczewki kontaktowe? Otóż w niektórych przypadkach są one zakładane nawet już niemowlętom. Dzieci starsze, od około 7. roku życia, są w stanie samodzielnie zakładać je, zdejmować i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Wiek nie jest też powodem, by zaniechać noszenia soczewek – chociaż mogą to być związane z nim dolegliwości czy choroby ogólnoustrojowe. Są bardzo cenione przez osoby, które przekroczą 40. rok życia. Wtedy bowiem pojawia się zwykle wada zwana starczowzrocznością. Sprawia ona, że problematyczne staje się widzenie na bliskie odległości, na przykład korzystanie z telefonu czy czytanie książki. W tym przypadku soczewki progresywne sprawdzają się bardzo dobrze, zapewniając poprawne widzenie w bliży, odległościach pośrednich i w dali.

Jak długo można nosić szkła kontaktowe?

To zależy, na jaki model się zdecydujemy, czy też jaki zostanie nam polecony przez optometrystę, jako optymalny. Wspomniane wcześniej soczewki jednodniowe proponowane są osobom o wrażliwych oczach, skłonności do podrażnień. Można je nosić także w przypadku niektórych alergii czy chorób oczu, przy których inny rodzaj soczewek nie byłby wskazany. Są to zaś soczewki o przedłużonym czasie noszenia – dwutygodniowe albo miesięczne. Z czego te ostatnie są zdecydowanie najpopularniejsze.

Miesięczne szkła kontaktowe występują w dwóch rodzajach. Jako „dzienne”, noszone od rana do wieczora, a następnie zdejmowane. A także jako „dobowe”, kiedy możliwe jest ich noszenie nawet przez 30 dni z rzędu, bez zdejmowania na czas snu.

Soczewki i moda

Zazwyczaj za dodatek modowy uznaje się okulary, jednak można w ten sposób wykorzystać także szkła kontaktowe. Jest to ich specjalny rodzaj, tzw. soczewki kosmetyczne albo kolorowe (https://www.alesoczewki.com/soczewki-kolorowe). Zmieniają one barwę oczu – ale nie wpływają na odcień widzianego obrazu. Nadają tęczówkom bardziej intensywny kolor albo też zupełnie inny od naturalnego. Mogą także być wzorzyste, by zmieniać oczy na podobieństwo smoczych, zombie, wiedźmińskich czy pokrywając je geometrycznymi kształtami.

Soczewki i sport

W przeciwieństwie do okularów soczewki kontaktowe można z dużą swobodą nosić podczas aktywności fizycznej oraz uprawiania sportów. Nie spadają, nawet mimo gwałtownych ruchów, można łączyć je swobodnie z maskami czy kaskami, co znacznie rozszerza paletę dyscyplin, które możemy uprawiać. Co warte podkreślania, to soczewki kontaktowe można nosić także podczas pływania, korzystania z basenu czy sauny. Wtedy jednak konieczny jest wybór soczewek jednodniowych – jednorazowych. Po zakończeniu aktywności należy je zdjąć, wyrzucić i założyć nową parę czy też okulary.

Artykuł partnera

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl