Inne Woda lodowa - dlaczego warto postawić na ten system klimatyzacji?

Woda lodowa - dlaczego warto postawić na ten system klimatyzacji?

Instalacja wody lodowej stanowi całkiem tanią i jak najbardziej ciekawą alternatywę dla systemów klimatyzacji wykorzystujących freon. Mimo iż jest ona trudna do zaprojektowania, okazuje się niezwykle funkcjonalna, efektywna, a co najważniejsze - ekonomiczna. Na czym dokładnie polega instalacja wody lodowej i gdzie jest wykorzystywana?

Jak działa woda lodowa?

System klimatyzacji, który opiera się na wodzie lodowej, ma bardzo podobny układ do wykorzystywanej powszechnie instalacji CO. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast wody gorącej rozprowadzana jest po układzie woda lodowa, a zamiast grzejników, które emitują ciepło, wykorzystywane są w tej sytuacji odbiorniki ciepła znane pod nazwą klimakonwektorów.

W tym przypadku czynnikiem chłodzącym jest woda posiadająca niską temperaturę. Aby mogła ona właściwie krążyć w całym układzie niezbędne jest wyposażenie systemu w odpowiednie pompy oraz zawory regulujące. Woda pobierając ciepło z powietrza zostaje ogrzana do temperatury 10-16 stopni Celsjusza i następnie wraca do agregatu wody lodowej, który jest umieszczony na zewnątrz - tam zostaje ona ponownie schłodzona do temperatury wynoszącej około 6 stopni Celsjusza.

Klimatyzacja - jakie korzyści posiada woda lodowa?

System klimatyzacji opierający się na zastosowaniu wody lodowej posiada szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest przede wszystkim tania eksploatacja - w tym przypadku ponosimy jedynie koszty związane z energią elektryczną. Kolejna ważna zaleta to brak jakichkolwiek ograniczeń w rozplanowaniu poszczególnych elementów sieci. System klimatyzacji z wodą lodową charakteryzuje się ponadto niezwykle prostą konstrukcją, która okazuje się także łatwa w serwisowaniu. To, co niezwykle ważne, to przede wszystkim fakt, że woda lodowa nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego - wynika to głównie z mniejszej ilości czynnika chłodniczego, a także mniejszej emisyjności do atmosfery w razie nieszczelności.

instalacja chłodnicza

Źródło: energycool.pl

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową - czy istnieją jakieś ograniczenia?

W przypadku instalacji chłodniczej opierającej się na wodzie lodowej istnieje konieczność bardzo dokładnego zaplanowania całej sieci oraz szczegółowego dopasowania parametrów wszystkich poszczególnych elementów - dotyczy to przede wszystkim mocy chłodniczej agregatu wody lodowej. Należy również pamiętać o tym, że system klimatyzacji zasilany wodą lodową trudno zainstalować w już istniejących budynkach. Kolejnym ograniczeniem może okazać się również zwiększona awaryjność, która wiąże się z dużą liczbą elementów mechanicznych.

W jakich przypadkach instalacja z wodą lodową okaże się lepszym rozwiązaniem?

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową okaże się najlepszym rozwiązaniem wtedy, kiedy projektowana jest dla budynku o dużej kubaturze, a co za tym idzie - posiadającego spore zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Mimo iż instalacja taka wiąże się z dość skomplikowanym procesem i koniecznością zainwestowania w dodatkową armaturę ochronną, to stanowi ona bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Koszty związane z utrzymaniem instalacji z wodą lodową okazują się zdecydowanie niższe od tych, jakie trzeba przeznaczyć na instalację freonową. Biorąc pod uwagę duże powierzchnie i szerszą perspektywę czasową należy stwierdzić, że instalacja z wodą lodową okazuje się tańsza od instalacji freonowej.

W związku z tym, że w tego rodzaju instalacjach nośnikiem chłodu jest woda, okazują się one bardzo bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i dla ich otoczenia. W razie jakiejkolwiek nieszczelności instalacji, na zewnątrz wydobywa się sama woda, a nie freon, jak ma to miejsce w przypadku instalacji freonowych. Układy, które opierają się na wodzie lodowej stanowią z reguły bardzo duże instalacje klimatyzacyjne. Na rynku polskim dostępne są agregaty o mocy od 10 KW aż do prawie 3000 KW. Urządzenia posiadające wydajność chłodniczą o mocy 2000 KW wystarczają na sklimatyzowanie nawet do 1000 średniej wielkości pomieszczeń biurowych.

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl