Rozrywka Jak stworzyć ciekawy film z podróży?

Jak stworzyć ciekawy film z podróży?

Dobry plan to podstawa

Podstawą każdej produkcji filmowej – nawet twojego krótkiego montażu z wakacji – jest dobry scenariusz. Oczywiście większość ujęć, które zgromadzisz w czasie podróży, powstanie spontanicznie. Nie da się przecież przewidzieć przygód, jakie na ciebie czekają (i bardzo dobrze!). Jednakże jeszcze zanim wyruszysz, zastanów się, w jaki sposób chcesz opowiedzieć historię wyjazdu i jakie ujęcia będą ci w związku z tym potrzebne. Być może przyda ci się ładny kadr z zachodem słońca na zakończenie albo kilka sekund z charakterystyczną dla danego miejsca budowlą w tle? Jeżeli wszystko wcześniej przemyślisz, to w czasie montażu nie zabraknie ci najistotniejszych dla opowiadanej historii momentów.

Czym kręcić?

Możesz oczywiście sięgnąć po aparat cyfrowy, który już przez sam fakt posiadania bardziej rozbudowanej optyki niż smartfon, pozwala na uzyskanie ciekawszych ujęć. W czasie podróży świetnie sprawdzą się też kamery sportowe. Z drugiej strony telefon z dobrą kamerą w zupełności wystarczy do zarejestrowania wysokiej jakości ujęć i niemalże zawsze masz go ze sobą. W każdej chwili możesz zacząć nagrywać, dzięki czemu na pewno uda ci się uchwycić wyjątkowe momenty.

Jak kręcić?

Przede wszystkim zadbaj o zróżnicowanie ujęć i ciekawe kadry. Każdy film będzie lepszy, jeżeli jego bohaterami będą konkretne osoby. Staraj się nagrywać ich reakcje, wypowiedzi, zadawaj im pytania. Być może jedno zdanie będzie potem doskonałym tytułem filmu?

Montaż filmu z wakacji

Bardzo dobrym sposobem na urozmaicenie twoich produkcji, będzie wprowadzenie ciekawego ruchu kamery, wzorowanego na ujęciach, które możesz zobaczyć w profesjonalnych filmach. Największą różnicę robi bez wątpienia stabilizacja obrazu – płynne ujęcia bez wstrząsów i nagłych zmian kierunku od razu przenoszą twoje montaże na wyższy poziom. Najłatwiej efekt ten uzyskasz, łącząc smartfona z  elektronicznym stabilizatorem, takim jak np. gimbal FeiyuTech SPG. To poręczne urządzenie pozwala na filmowanie w ruchu, płynne panoramowanie i nagrywanie różnego rodzaju kreatywnych ujęć.

Jak to złożyć w całość?

Wakacje kiedyś się skończą (niestety), ale dzięki powyższym wskazówkom, zapewne wrócisz z nich z masą ciekawego materiału. Trudno będzie uniknąć pokusy, by w filmie wykorzystać je wszystkie. Jednak jeżeli klip ma być ciekawy nie tylko dla ciebie, musisz przeprowadzić naprawdę ostrą selekcję, zostawiając jedynie najlepsze ujęcia. Na początku montować możesz w najprostszych programach, stopniowo zaczniesz potrzebować nieco bardziej rozbudowanych narzędzi, ale przy pierwszych filmach próba montowania z ich użyciem może cię jedynie zniechęcić.

Od pierwszego montażu staraj się za to wykorzystywać muzykę, która tworzy nastrój i nadaje tempo twojej produkcji. W sieci znajdziesz wiele stron z utworami, które za darmo można wykorzystać w domowych filmach. Nie brakuje tam także poradników dotyczących kręcenia filmów z podróży i montażu. W poszukiwaniu inspiracji warto spędzić trochę czasu na YouTube i Vimeo, podglądając popularnych podróżniczych vlogerów czy twórców związanych ze sportami outdoorowymi. Najlepszym sposobem na naukę jest jednak próbowanie, a nadchodzące ciepłe miesiące będą do tego doskonałą okazją!

Źródło: innowacje.newseria.pl

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl