Mobilna praca. Wybieramy tablet i smartfona
Urządzenia mobilne zdecydowanie uławiają nam życie. Nie są to już wyłącznie multimedialne zabawki, możemy użyć ich w pracy, podczas robienia zakupów czy chociażby w długiej podróży. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, by spełniały one nasze wymagania i potrzeby?
Wiele osób stwierdzi zapewne, że tablet i smartfon służą do tego samego. W pewnym sensie pogląd ten ma odwzorowanie w rzeczywistości – oba urządzenia pozwolą nam bowiem na przeglądanie Internetu, obsługę tych samych programów, robienie zdjęć i kręcenie filmów. Tablety, za sprawą swoich rozmiarów, pozwalają jednak na coś więcej.
Podłączając do nich klawiaturę i myszkę, możemy zamienić je w przenośny komputer, który doskonale sprawdzi się chociażby podczas obsługi pakietu biurowego. Wszystko to sprawia, że zakupem tych urządzeń warto zająć się osobno.
Jaki smartfon wybrać?
Zaczynamy od telefonu. Niezależnie od tego, do jakich konkretnie zadań będzie on wykorzystany, musi wyróżniać się odpowiednim procesorem i pamięcią RAM.
Na rynku znaleźć można wiele modeli wyposażonych w czterordzeniowe układy, gwarantujące stabilne działanie i obsługę niemal wszystkich programów. Co ważne telefony z takimi procesorami wcale nie muszą być drogie. Spokojnie zamkniemy się w kwocie 500 złotych. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś więcej, powinniśmy zainteresować się smartfonami wyposażonym w układy ośmiordzeniowe, o częstotliwości taktowania oscylującej w granicach 2 GHz.
Są to modele zaliczane do klasy premium. Ich ceny rozpoczynają się od mniej więcej 800 złotych. Sprawny procesor to jednak nie wszystko. Wpływ na stabilność i szybkość działania ma bowiem również pamięć RAM. W tym przypadku nie warto decydować się na nadmierną oszczędność. 2 GB to minimum, jeżeli liczymy na sprawną obsługę więcej niż 2-3 programów jednocześnie.
Kolejną kwestią, którą powinniśmy się zająć, jest wyświetlacz. Dla wielu najważniejsza okaże się przekątna, jednak jej wybór jest zależny od indywidualnych preferencji. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, jaką rozdzielczość obsługuje telefon. Polecane są modele Full HD, które gwarantują co najmniej przyzwoitą jakość generowanego obrazu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oczywiście wspomnieć należy o aparacie (pamiętajcie, że większa liczba pikseli nie zawsze oznacza lepszą jakość) oraz baterii – jej pojemność powinna co najmniej oscylować wokół 3000 mAh.
Nie powinniśmy bagatelizować również systemu operacyjnego, a raczej jego wersji. Im nowsza, tym na lepsze wsparcie od producenta możemy liczyć. Część nowych programów nie obsługuje starych systemów – warto mieć to na uwadze.
Jaki tablet wybrać?
Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę podczas zakupu smartfona, możemy przejść do tabletów. Ich wybór związany jest z tymi samymi parametrami – inna jest jednak ich wartość.
Tablety nie dysponują bowiem tak dobrymi aparatami jak smartfony, co jednak nie oznacza, że nie mogą zostać użyte do robienia przyzwoitych zdjęć. Nie powinniśmy mieć większych problemów z tym, aby znaleźć urządzenie z aparatem 5 MPix lub lepszym.
W przypadku tabletów, niezwykle ważnym parametrem wydaje się być pojemność. Warto decydować się na urządzenia dysponujące co najmniej 16 GB wbudowanej pamięci – oczywiście wartość tę zawsze można rozszerzyć poprzez zamontowanie karty pamięci.
Jeżeli chodzi o ekran, także tu ogromną rolą odgrywa przede wszystkim obsługiwana rozdzielczość. Tablety bardzo dobrze sprawdzają się podczas oglądania filmów, dlatego dobrze byłoby wybrać model z matrycą Full HD, wykonaną w technologii IPS. Jak ma się natomiast sprawa z procesorem i pamięcią RAM?
Modele z czterordzeniowym układem i 2 GB pamięci RAM zagwarantują stabilne działanie i obsługę wszystkich najważniejszych programów. W przypadku urządzeń słabszych musimy liczyć się z tym, że mogą mieć problemy z obsługą kilku aplikacji naraz, co przełoży się na częste zawieszanie się systemu. Oczywiście wpływ na wybór konkretnego modelu laptopa powinna mieć również bateria (pojemność od 4000 mAh wzwyż) oraz system operacyjny.
Artykuł sponsorowany
Warto zobaczyć
Im starszy komputer, tym wyższe zużycie energii!
Komunia Święta – smartfon najbardziej...