Inne Pierścionek zaręczynowy - na którym palcu nosimy?

Pierścionek zaręczynowy - na którym palcu nosimy?

Zaręczyny to wymarzony moment dla każdej kobiety. Przyszłe panny młode często wyobrażają sobie jak powinien wyglądać perfekcyjny pierścionek zaręczynowy. Także dla mężczyzn to ważny moment w życiu, kiedy klękając na jedno kolano, prosi o rękę swoją ukochaną kobietę. Co jednak zrobić w takiej sytuacji, jak się zachować, a przede wszystkim, na który palec włożyć ukochanej pierścionek? Oczywiście sposób oświadczyn zostawiamy do wyboru mężczyznom, którzy znając swoje przyszłe żony, powinni wiedzieć, co sprawi im największą radość. Jednak kwestia palca, na którym nosi się pierścionek zaręczynowy jest dość istotna, a czasem bywa także nie lada problemem.

Zaręczyny - historia

Zacznijmy od początku. Skąd w ogóle wzięła się tradycja pierścionka zaręczynowego? Historia tego zwyczaju zaczyna się już w starożytności, ale w tych czasach były to proste pierścionki, dopiero później zaczęto do ich wyrobu używać bardziej szlachetnych materiałów jak brąz, złoto, czy kość słoniowa. Zwyczaj wręczania biżuterii podczas zaręczyn upowszechnił się w epoce odrodzenia. W Kościele Katolickim pierścienie były zarezerwowane dla papieży i ważnych biskupów. Miały one oznaczać zaślubiny z Bogiem i Kościołem Katolickim. Dopiero w XVIII wieku pierścionki zaręczynowe weszły powszechnie do użycia, a to za sprawą papieża Innocentego III, który ustanowił je symbolem narzeczeńskiej miłości. W Stanach Zjednoczonych w XIX wieku podczas zaręczyn spisywano umowę przedślubną, która miała zabezpieczyć przyszłe panny młode, gdyby doszło do zerwania zaręczyn. Wtedy też dostawały pierścień zaręczynowy, który w przypadku zerwania zaręczyn miał zabezpieczyć przyszłość niedoszłej panny młodej. Takie umowy zostały zniesione w latach 30. XX wieku. Pozostały tylko pierścionki zaręczynowe.

zaręczyny

Na którym palcu nosimy pierścionek zaręczynowy?

Jeżeli już znamy historię tej pięknej tradycji można przejść do czynów. Najpierw trzeba wybrać odpowiedni pierścionek. Często mówi się, że powinien to być pierścionek z wielkim brylantem lub diamentem. Jednak, tak jak każda inna biżuteria, także pierścionek zaręczynowy powinien być dopasowany do stylu przyszłej panny młodej. Nie każda kobieta będzie zwolenniczką drogich i gigantycznych szlachetnych kamieni. Są też takie osoby, które preferują prostotę i skromność. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów związanych z noszeniem pierścionków zaręczynowych ? Wejdź na https://siudek.com.pl/ >>

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? W większości przypadków jest to palec serdeczny. Jednak wybór ręki różni się w zależności od tradycji. Praktycznie cała Europa jest zgodna, że to powinna być lewa ręka, jednak w Polsce jest odwrotnie i pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą rękę. Związane jest to z historią Polski XIX wieku. Przed powstaniem styczniowym obrączki ślubne nosiło się u lewej ręki, a u prawej ręki takie pierścionki nosiły tylko wdowy. Po tragicznej klęsce zrywu wyzwoleńczego w 1864 roku na znak żałoby po wielu polskich żołnierzach Polki przełożyły swoje obrączki na serdeczny palec prawej ręki. Ta tradycja przetrwała do dziś i do dnia ślubu pierścionek zaręczynowy nosimy na prawej ręce, a w dniu zaślubin przekłada się go na lewą rękę tym samym robiąc miejsce dla obrączki.

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl