Inne Freelancing i praca zdalna – coraz popularniejsze na rynku pracy

Freelancing i praca zdalna – coraz popularniejsze na rynku pracy

Rynek pracy zmienia się i ewoluuje. Zasady obowiązujące obecnie byłyby nie do pomyślenia jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Coraz więcej firm dopuszcza możliwość pracy zdalnej, a także decyduje się na zatrudnianie freelancerów. Jak odnaleźć się w tych trendach? Czy warto pracować zdalnie i bez stałej umowy o pracę?

Praca zdalna obecna w wielu firmach

Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na umożliwienie swoim pracownikom zdalnego wykonywania obowiązków wyłącznie od czasu do czasu (na przykład raz w tygodniu). Inne firmy są bardziej elastyczne i otwarte na nowinki, przez co zdarza się, że ich pracownicy więcej czasu spędzają poza pracą niż w klasycznym biurze. Wiele zależy od zakresu obowiązków, piastowanego stanowiska oraz branży, w jakiej się pracuje.

Zaletą pracy zdalnej, z punktu widzenia pracownika, jest możliwość dostosowania jej do własnych planów życiowych. Jeśli w danym terminie wypada nam pojechać na dwa dni do rodziny z powodu ważnej uroczystości, a nie moglibyśmy liczyć na pełen urlop, zawsze możemy zabrać ze sobą laptop Lenovo lub tablet i pracować zdalnie. Praca zdalna jest bardzo cenionym rozwiązaniem wśród osób mieszkających daleko od centrum, gdzie mieści się większość firm, a także wśród rodziców małych dzieci, którzy cenią sobie możliwość częstszego bycia w domu. Praca zdalna jest również doceniana przez wielu pracodawców, ponieważ powoduje, że można znacznie obniżyć koszty prowadzenia stacjonarnego biura.

Freelancing zamiast klasycznej umowy

Praca na umowie o pracę daje pewność zatrudnienia i stabilizację. Pracownikowi etatowemu przysługują określone profity i zabezpieczenia, które wynikają bezpośrednio z obowiązujących przepisów. Mimo to coraz więcej osób z przyjemnością podejmuje pracę w charakterze freelancerów. To nie tylko lekkoduchy i osoby z zamożnych rodzin, które dysponują dużym kapitałem na przysłowiową czarną godzinę, ale też wielu niezależnych specjalistów z różnych branż, osoby przedsiębiorcze i ceniące pewną dozę niezależności.

Ogromnym atutem pracy w charakterze freelancera jest swoboda działania – można samodzielnie zdecydować, o jakiej porze dnia lub nocy zajmiemy się pracą, a nawet o tym, czy będziemy pracować w domu, czy w pobliskiej kawiarni. Freelancing jest popularny zarówno wśród programistów, fotografów i redaktorów, jak również w wielu innych branżach – w tym w rozwijającej się branży marketingowej, w social mediach, a także wśród blogerów, vlogerów i wśród wielu innych osób. Mankamentem pracy w tym charakterze jest mniejsza pewność finansowa, a także konieczność posiadania sprzętu, który jest do tej pracy niezbędny. Jeśli zamierzamy prowadzić kanał z recenzjami gier PC, niezbędna będzie inwestycja w dobry komputer do gier, a jeśli nasz plan na zarobkowanie to zajmowanie się retuszem cyfrowym, trzeba także pomyśleć o dobrym komputerze, oprogramowaniu oraz tablecie graficznym.

Freelancing i praca zdalna – trzeba umieć znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym

Zarówno zatrudnienie zdalne, jak również praca w charakterze freelancera, to sytuacje, które rządzą się zupełnie innymi prawami niż praca na klasycznym etacie. Nie mamy (na ogół) sztywno ustalonych godzin pracy, a otoczenie może nie do końca zdawać sobie sprawę z faktu, że przebywanie w domu nie oznacza, że dysponuje się wolnym czasem.

Kluczem do sukcesu w pracy zdalnej oraz freelancingu jest znalezienie sposobu na pogodzenie obowiązków zawodowych z życiem osobistym i codziennymi sprawami. Metod na to jest wiele i każdy musi wypracować idealny schemat. Dla jednej osoby będzie to wytyczenie sztywnych godzin pracy i czasu na odpoczynek, a dla innych będzie to przeplatanie obowiązków zawodowych ze sprawami osobistymi, spotkaniami i obowiązkami domowymi. Ważne, by zawsze znaleźć odpowiednią ilość czasu na pracę i odpoczynek, by nie zarywać nocy z powodu opóźnień w pracy, które spowodowaliśmy słabą motywacją i własnymi błędami.

Praca na odległość a kontakty z ludźmi

Na myśl o pracy z domu wiele osób ulega przeświadczeniu, że to rozwiązanie wyłącznie dla towarzyskich mruków i osób, które nie za dobrze radzą sobie w zespole. Tymczasem ten model zatrudnienia wybiera (świadomie bądź z konieczności) wiele osób, które są bardzo towarzyskie i ciekawe świata. Warto pamiętać o tym, że praca z domu nie oznacza, że przesiaduje się wyłącznie w przysłowiowych czterech ścianach. Wielu pracowników zdalnych oraz freelancerów pracuje na mieście (na przykład w ulubionej kawiarni), korzysta z przestrzeni do pracy zdalnej, jaką udostępniają niektóre centra miast i centra handlowe, a także utrzymuje ożywione kontakty towarzyskie w swoim wolnym czasie. Nie ma wątpliwości, co do tego, że pracując poza biurem ma się, siłą rzeczy, nieco mniej do czynienia z innymi ludźmi (choćby ze współpracownikami), ale nie dla każdego jest to problem, ponieważ praca w lekkiej izolacji sprzyja skupieniu się na wykonaniu zadania i bywa o wiele bardziej efektywna, a towarzyskie braki można przecież uzupełnić po skończeniu pracy.

Freelancing oraz praca zdalna to trendy, które są obecne na rynku pracy już od dawna, a w wielu nowoczesnych przedsiębiorstwach są po prostu jednym ze standardów. Warto rozważyć te modele zatrudnienia, jeśli praca na etacie z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.

 

Materiał zewnętrzny

O serwisie

Mandriva portal technologiczny

Operatorem serwisu jest Fusion Marketing Sp. z o.o.

E-mail: oferta@mandriva.pl